Copyright 2020 -

خدمات ارزش افزوده

دنیای امروز به‌دلیل ایجاد رقابت بسیار زیاد در زمینه‌های مختلف و مبتنی بودن کسب‌وکارها بر ایده‌های جدید به تدریج از حالت مبتنی بر محصول (Product Orientation) به سمت خدمت‌گرایی (Service Orientation) حرکت می‌کند. لذا ارایه تعریف مناسبی از خدمت (سرویس) و تقسیم‌بندی آن می‌تواند شروع خوبی برای تغییر روند حرکتی کسب‌وکارهای مذکور و گام نهادن در مسیر ارایه خدمات باشد.

سازمان صدا و سیما بزرگترین تولیدکننده محتوای صوتی و تصویری در کشور است که طی سالیان متمادی، تولیدات خود را در قالب سرویس‌های پایه پخش (بردکست) ارایه نموده است. با پیشرفت فناوری‌های ارتباطات و اطلاعات، هم اکنون این محتواها قابل ارایه بر بسترهای نوین می‌باشد. بنابراین برای استفاده عموم مردم به‌ویژه جوانان لازم است محتوای فرآوری شده در قالب سرویس‌ها و خدمات نوآورانه، غیر از سرویس‌های اصلی سازمان که پخش و انتشار سنتی صدا و تصویر است عرضه شود. خلاصه کلام اینکه با شناسایی، بررسی و پیاده‌سازی خدمات نوین که در هسته اولیه سرویس‌های سازمان دیده نشده ولی به کمک آن‌ها، ارزش و قابلیت بیشتری برای ارایه محصولات سازمان وجود خواهد داشت سرویس‌های ارزش‌افزوده سازمان مطرح می‌شود.

اپراتورهای موبایل چند سالی است که برخی خدمات ارزش افزوده مخابراتی مانند پیامک، صندوق صوتی و دسترسی به اینترنت را به متقاضیان ارایه می‌کنند. اما ارایه خدمات چندرسانه‌ای مربوط به محتوای رسانه ملی هنوز به‌طور کامل در بسترهای نوین ارایه نشده است و نیاز به این خدمات در میان جامعه به‌خوبی احساس می‌شود.

سرویس‌هایی از قبیل محتوای درخواستی، تلویزیون تعاملی، پخش زنده شبکه‌ها بر بستر موبایل، دانلود برنامه‌ها، سرویس‌های اطلاع‌رسانی و خبری، اپلیکیشن‌های برنامه‌های سازمان، تبلیغات هوشمند، سیستم رای‌گیری و نظرسنجی برنامه‌ها، دانلود موسیقی از سرویس‌های ارزش‌افزوده در این حوزه می‌باشد. با توجه به نیاز جامعه به استفاده از سرویس‌های مذکور و ماموریت‌های شرکت تکتا در حوزه فناوری‌های نوین، لزوم ایجاد ساختار و فرآیندی برای تحقق این ماموریت‌ها امری واضح است. لذا فعالیت امور خدمات ارزش افزوده، ارایه خدمات صوتی، تصویری و ویدیویی بر بسترهای نوین نظیر موبایل، وب، شبکه‌های اجتماعی خواهد بود. از دیگر موارد مورد نظر این امور بررسی مدل‌های کسب‌وکار برای راه‌اندازی سرویس‌های ارزش‌افزوده و پیشنهاد برای درآمدزایی این سرویس‌ها می‌باشد. در ادامه به تشریح برخی از اهم این سرویس‌ها خواهیم پرداخت.

تولید اپلیکیشن برای ارایه محتوای مالتی‌مدیا بر بستر موبایل

امروزه با توسعه صنعت موبایل و گسترش گوشی‌های تلفن همراه هوشمند و استقبال چشمگیر مردم به‌خصوص جوانان ، نیاز به ارایه محتوای جذاب و غنی در این بستر بیش از پیش مشهود است. شرکت تکتا با در اختیار داشتن امکانات برنامه‌سازی و نیز همکاری با شبکه‌های مختلف رسانه ملی، تولید برنامه‌های مناسب بر بستر موبایل به‌صورت اپلیکیشن را در دستور کار خود قرار داده است.

دریافت شبکه‌های تلویزیونی کشور بر روی موبایل

با استفاده از این سرویس،‌ کانال‌های تلویزیون بر روی موبایل قابل مشاهده‌است. مشتركین می‌توانند به‌راحتی به این کانال‌ها دسترسی پیدا کرده و از برنامه‌های آن استفاده كنند. در نمونه توسعه‌یافته این سرویس امکان ضبط برنامه‌ها به مدت محدود و دسترسی به آرشیو برنامه‌های قبلی هر شبکه از طریق پایگاه‌های داده آن نیز پیش‌بینی شده است.

اطلاع‌رسانی و دریافت اخبار

در حال حاضر نیاز مردم به کسب خبر از طریق رسانه‌ها بیش از قبل بوده و به‌طور خاص خلا در حوزه اپلیکیشن خبری که به‌فرم مالتی‌مدیا سرویس ارایه نماید بیش از پیش مشهود است. این سرویس اخبار مورد نیاز مردم را از منابع موثق مختلف خبری، به‌صورت دسته‌بندی شده و با توجه به علاقه‌مندی مخاطب به‌صورت مالتی‌مدیا در اسرع وقت در اختیار قرار می‌دهد.

محتوای ویدیویی درخواستی

این سرویس به مشتركین اجازه می‌دهد انواع ویدیو و محتویات آن را انتخاب کرده و سپس آن را بر روی موبایل،‌ تبلت و یا لپ‌تاپ و دستگاه‌های دیگر در هر زمان و هر مکان مشاهده کنند. گفتنی‌ است با توسعه خدمات نسل سوم تلفن همراه به‌دلیل ظرفیت و پهنای باند گسترده، ارایه این گونه خدمات ویدیویی امکان‌پذیر خواهد بود.

سلامت الکترونیک

هدف اصلی این سرویس، پایین آوردن هزینه‌های درمانی و بالا بردن سطح سلامت جامعه است. با توجه به آرشیو غنی رسانه ملی و قابلیت تولید محتوا می‌توان سطح آگاهی مردم در حوزه سلامت را ارتقا بخشید. همچنین با این خدمت، ارتباط بین پزشک و بیمار تسهیل شده و به این ترتیب، این امکان فراهم می‌شود که تمامی افراد، حتی افرادی که در مناطق محروم و دورافتاده زندگی می‌کنند از مشاوره پزشکی مناسب بهره‌مند شوند.

آموزش‌های مجازی

به‌منظور ارایه آموزش‌هاي غیررسمی با توجه به بسترهاي سخت‌افزاري و نرم‌افزاري رايج امکان بهره‌گيري از تلفن همراه هوشمند و تبلت‌ها برای ارایه این سرویس وجود دارد و محتواي آموزشي نيز عمدتا در قالب پيامك تصویری و اپلیکیشن در بسترهاي ارتباطي اپراتورهاي تلفن‌هاي همراه، اينترنت قابل نشر می‌باشد.

پخش موسیقی

جای تعجب نیست که کاربران زیادی از دستگاه‌های هوشمند خود به‌عنوان پخش‌کننده موسیقی بهره ببرند. از آنجا که یکی از مخازن غنی موسیقی در کشور، آرشیو رسانه ملی می‌باشد، سرویس پخش و دانلود بر بستر موبایل یکی از سرویس‌های ارزش افزوده مهم به شمار می‌رود.

انجام بازی‌ها و مسابقات گروهی برخط

بازی‌های رایانه‌ای را در حال حاضر می‌توان یکی از مهم‌ترین سرگرمی‌های مردم در سرتاسر جهان دانست. به‌طوری‌که این بازی‌های رایانه‌ای، سومین صنعت جهان با ارزش افزوده بالا محسوب می‌شوند. این روزها دیگر بازی‌های کامپیوتری تنها نقش سرگرمی بودن را ندارند بلکه قرار است وظیفه یک معلم یا مربی را به‌عهده بگیرند. تکنیک‌های آموزشی جدید که به‌صورت یک سرگرمی جالب تاثیرگذاری بیشتری خواهند داشت، می‌توانند یکی از این دلایل را توجیه کنند. این در حالی است که روانشناسان معتقدند بازی‌های رایانه‌ای به خاطر جذابیت‌های ویژه خود، کاربرانشان را در خود غرق کرده و فرصت مناسبی برای آموزش و القای مفاهیم در اختیار تولیدکنندگانشان قرار می‌دهند.

خدمات رای‌گیری و نظرسنجی

استفاده از سیستم‌های نظرسنجی و رای‌گیری الکترونیکی و ترویج آن در جامعه از جمله مباحثی است که در کشور بدان توجه کافی نشده است. با پیاده‌سازی سرویس رای‌گیری و نظرسنجی می‌تواند دیدگاه‌های مخاطبین برنامه‌های تلویزیونی و یا مصرف‌کنندگان کالاها را ارزیابی کرد.

خدمات اطلاع رسانی

این سرویس به کاربران این امکان، اطلاع از آخرین وضعیت آب و هوا، اخبار روز دنیا، اخبار ورزشی، ترافیک، نرخ ارز، نرخ کالاها و خدمات و هر گونه اطلاعات در زمینه مورد علاقه خود را بر روی تلفن همراه دریافت نمایند.

سرویس‌های تبلیغات همراه

انواع روش‌های تبلیغات ازطریق تلفن همراه شامل تبلیغات ازطریق پیامک صوتی و تصویری، تبلیغات تماشای تلویزیون با استفاده از تلفن همراه، تبلیغات از طریق بازی‌های همراه، تبلیغات صوتی که می‌تواند به فرم یک پیامک و یا صوتی باشد، تبلیغات از طریق ویدیوهای همراه و تبلیغات در حال رشد، یک سرویس محتوایی وب و نظایر آن می‌باشد.

خدمات ارزش‌افزوده در سیستم پرداخت الکترونیکی

امروزه درصد کاربرانی که از طریق موبایل پرداخت‌های الکترونیکی و نیازهای دیجیتال خود را مرتفع می‌کنند رو به افزایش است. موبایل برخلاف رایانه، در همه جا در دسترس است. استفاده از برنامه‌های آن بسیار آسان و در دسترس است. از این رو ارایه سرویس‌های مختلف پرداخت قبوض، خرید الکترونیکی و تخفیفات فروش کالا و خدمات و سرویس‌های دیگر از اهمیت خاصی برخوردار است.

تهران  بزرگراه شهيد چمران  نبش خيابان ملاصدرا صندوق پستی: 5785-1155  تلفن تماس: 88055580 21 98+  نمابر: 88039763 21 98+