Copyright 2018 -

خدمات ارزش افزوده

  دنیای امروز به دلیل ایجاد رقابت بسیار زیاد در زمینه های مختلف و مبتنی بودن کسب وکارها بر ایده های جدیدبه تدریج ازحالت مبتنی بر محصول(Product Orientation) به سمت خدمت گرایی(Service Orientation) حرکت می کند. لذا ارائه تعریف مناسبی از خدمت(سرویس) و تقسیم بندی آن می تواند شروع خوبی برای تغییر روند حرکتی کسب وکارهای مذکور و گام نهادن در مسیر ارایه خدمات باشد.

سازمان صدا و سیما بزرگترین تولید کننده محتوای صوتی و تصویری در کشور است که طی سالیان متمادی، تولیدات خود را در قالب سرویس های پایه پخش (بردکست) ارائه نموده است . با پیشرفت فناوریهای ارتباطات و اطلاعات، هم اکنون این محتوا ها قابل ارائه بر بسترهای نوین می باشد. بنابراین برای استفاده عموم مردم بویژه جوانان لازم است محتوای فرآوری شده در قالب سرویسها و خدمات نو آورانه، غیر از سرویسهای اصلی سازمان که پخش و انتشار سنتی صدا و تصویر است عرضه شود. خلاصه کلام اینکه با شناسایی، بررسی و پیاده سازی خدمات نوین که در هسته اولیه سرویسهای سازمان دیده نشده ولی به کمک آنها، ارزش و قابلیت بیشتری برای ارائه محصولات سازمان وجود خواهد داشت سرویسهای ارزش افزوده سازمان مطرح می شود.

اپراتورهای موبایل چندسالیست که برخی خدمات ارزش افزوده مخابراتی مانند پیامک،صندوق صوتی ودسترسی به اینترنت را به متقاضیان ارائه میکنند. اما ارائه خدمات چند رسانه ای مربوط به محتوای رسانه ملی هنوز بطور کامل در بسترهای نوین ارائه نشده است و نیاز به این خدمات در میان جامعه به خوبی احساس می شود.

سرویسهایی از قبیل محتوای درخواستی، تلویزیون تعاملی، پخش زنده شبکه ها بر بستر موبایل ،دانلود برنامه ها، سرویسهای اطلاع رسانی و خبری، اپلیکیشن های برنامه های سازمان ، تبلیغات هوشمند ، سیستم رای گیری و نظر سنجی برنامه ها، دانلود موسیقی از سرویسهای ارزش افزوده در این حوزه می باشد. با توجه به نیاز جامعه به استفاده از سرویسهای مذکور و ماموریتهای شرکت تکتا در حوزه فناوریهای نوین، لزوم ایجاد ساختار و فرآیندی برای تحقق این ماموریتها امری واضح است. لذا فعالیت امور خدمات ارزش افزوده، ارائه خدمات  صوتی ، تصویری، و ویدیویی بر بستر های نوین نظیر موبایل ، وب، شبکه های اجتماعی خواهد بود. از دیگر موارد مورد نظر این امور بررسی مدلهای کسب و کار برای راه اندازی سرویسهای ارزش افزوده و پیشنهاد برای درآمدزایی این سرویسها می باشد. در ادامه به تشریح برخی از اهم این سرویس ها خواهیم پرداخت.

تولید اپلیکیشن برای ارائه محتوای مالتی مدیا بر بستر موبایل

    امروزه با توسعه صنعت موبایل و گسترش گوشی های تلفن همراه هوشمند و استقبال چشمگیر مردم بخصوص جوانان ، نیاز به ارائه محتوای جذاب و غنی در این بستر بیش از پیش مشهود است. شرکت تکتا با در اختیار داشتن امکانات برنامه سازی و نیز همکاری با شبکه های مختلف رسانه ملی، تولید برنامه های مناسب بر بستر موبایل بصورت اپلیکیشن را در دستور کار خود قرار داده است.

دریافت شبکه های تلویزیونی کشور بر روی موبایل

     با استفاده از این سرویس،‌ کانال‌های تلویزیون بر روی موبایل قابل مشاهده‌است. مشتركین می‌توانند به راحتی به این کانالها دسترسی پیدا کرده و از برنامه‌های آن استفاده كنند. در نمونه توسعه یافته این سرویس امکان ضبط برنامه ها به مدت محدود و دسترسی به آرشیو برنامه های قبلی هر شبکه از طریق پایگاه های داده آن نیز پیش بینی شده است.

اطلاع رسانی و دریافت اخبار

     در حال حاضر نیاز مردم به کسب خبر از طریق رسانه ها بیش از قبل بوده و بطور خاص خلاء در حوزه اپلیکیشن خبری که بفرم مالتی مدیا سرویس ارائه نماید بیش از پیش مشهود است. این سرویس اخبار مورد نیاز مردم را از منابع موثق مختلف خبری ، بصورت دسته بندی شده و با توجه به علاقه مندی مخاطب بصورت مالتی مدیا در اسرع وقت در اختیار قرار می دهد.

محتوای ویدئویی درخواستی

       این سرویس به مشتركین اجازه می‌دهد انواع ویدئو و محتویات آن را انتخاب کرده و سپس آن را بر روی موبایل،‌ تبلت ویا لپ تاپ و دستگاههای دیگردر هر زمان و هر مکان مشاهده کنند. گفتنی‌ است با توسعه خدمات نسل سوم تلفن همراه به دلیل ظرفیت و پهنای باند گسترده ، ارائه این گونه خدمات ویدئویی امکان پذیر خواهد بود.

سلامت الکترونیک

       هدف اصلی این سرویس، پایین آوردن هزینه های درمانی و بالا بردن سطح سلامت جامعه است.  با توجه به آرشیو غنی رسانه ملی و قابلیت تولید محتوا می توان سطح آگاهی مردم در حوزه سلامت را ارتقا بخشید .همچنین با این خدمت، ارتباط بین پزشک و بیمار تسهیل شده و به این ترتیب، این امکان فراهم می شود که تمامی افراد، حتی افرادی که در مناطق محروم و دورافتاده زندگی می کنند از مشاوره پزشکی مناسب بهره مند شوند.  

آموزشهای مجازی

      به منظور ارائه آموزشهاي غیررسمی با توجه به بسترهاي سخت افزاري و نرم افزاري رايج امکان بهره گيري از تلفن همراه هوشمند و تبلت ها برای ارائه این سرویس وجود دارد و محتواي آموزشي نيز عمدتاً در قالب پيامك تصویری و اپلیکیشن در بسترهاي ارتباطي اپراتورهاي تلفنهاي همراه، اينترنت قابل نشر می باشد.

پخش موسیقی

       جای تعجب نیست که کاربران زیادی از دستگاه‌های هوشمند خود به عنوان پخش‌کننده موسیقی بهره ببرند. از آنجا که یکی از مخازن غنی موسیقی در کشور، آرشیو رسانه ملی می باشد ، سرویس پخش و دانلود بر بستر موبایل یکی از سرویسهای ارزش افزوده مهم به شمار می رود.

انجام بازیها و مسابقات گروهی برخط

     بازی‌های رایانه‌ای را در حال حاضر می‌توان یکی از مهم‌ترین سرگرمی‌های مردم در سرتاسر جهان دانست. به طوری که این بازی‌های رایانه‌ای، سومین صنعت جهان با ارزش افزوده بالا محسوب می شونداین روزها دیگر بازی‌های کامپیوتری تنها نقش سرگرمی بودن را ندارند بلکه قرار است وظیفه یک معلم یا مربی را به عهده بگیرند. تکنیک‌های آموزشی جدید که به صورت یک سرگرمی جالب تاثیرگذاری بیشتری خواهند داشت، می‌توانند یکی از این دلایل را توجیه کنند. این در حالی است که روانشناسان معتقدند بازی‌های کامپیوتری به خاطر جذابیت‌های ویژه خود، کاربرانشان را در خود غرق کرده و فرصت مناسبی برای آموزش و القای مفاهیم در اختیار تولیدکنندگانشان قرار می‌دهند.

خدمات رای گیری و نظرسنجی

      استفاده از سیستمهای نظرسنجی و رای گیری الکترونیکی و ترویج آن در جامعه از جمله مباحثی است که در کشور بدان توجه کافی نشده است. با پیاده سازی سرویس رای گیری و نظرسنجی می تواند دیدگاه های مخاطبین برنامه های تلویزیونی و یا مصرف کنندگان کالا ها  را ارزیابی کرد.

خدمات اطلاع رسانی

       این سرویس به کاربران این امکان، اطلاع از آخرین وضعیت آب و هوا ، اخبار روز دنیا ، اخبار ورزشی، ترافیک ، نرخ ارز، نرخ کالاها و خدمات وهر گونه اطلاعات در زمینه مورد علاقه خود را بر روی تلفن همراه دریافت نمایند.

سرویس های تبلیغات همراه

        انواع روشهای تبلیغات ازطریق تلفن همراه شامل تبلیغات ازطریق پیامک صوتی و تصویری ،تبلیغات تماشای تلویزیون با استفاده از تلفن همراه ، تبلیغات ازطریق بازیهای همراه ،تبلیغات صوتی که میتواند به فرم یک پیامک و یا صوتی باشد ،تبلیغات ازطریق ویدیوهای همراه و تبلیغات در حال رشد ،یک سرویس محتوایی وب و نظایر آن می باشد.

خدمات ارزش افزوده در سیستم پرداخت الکترونیکی

    امروزه درصد کاربرانی که از طریق موبایل پرداختهای الکترونیکی و نیازهای دیجیتال خود را مرتفع میکنند رو به افزایش است. موبایل برخلاف کامپیوتر ، در همه جا در دسترس است . استفاده از برنامه های آن بسیار آسان و در دسترس است. از این رو ارائه سرویسهای مختلف پرداخت قبوض ، خرید الکترونیکی و تخفیفات فروش کالا و خدمات و سرویسهای دیگر از اهمیت خاصی برخوردار است.

تهران  بزرگراه شهيد چمران  نبش خيابان ملاصدرا صندوق پستی: 5785-1155  تلفن تماس: 88055580 21 98+  نمابر: 88039763 21 98+